Föreningens dagsutflykt 13 maj 2017

Här är lite foton från föreningens årliga utflykt till Skaraborg, en dag där vi samtalade om hepatit C varvat med natur och kulturupplevelser. Först åkte vi och kikade på fågellivet vid Hornborgasjön. Tyvärr hade tranorna redan flugit sin kos, men kvar fanns svanar, gäss och massor av måsar. Och vackra vyer.

Hornborgasjöns svan; foto: Maria Erdei
Varnhem

På eftermiddagen for vi vidare till den magnifika Varnhems klosterkyrka byggd 1150. Intill kyrkan ligger ruinen efter ett katolskt munkkloster. Uppe på en höjd bakom kyrkan finns en framgrävd gårdskyrka från 800-talet och vikingatida gravar.

Inne i Varnhems klosterkyrka; foto: NN
Varnhems klosterruin i förgrunden; foto: Maria Erdei
Katas gravsten; foto: Maria Erdei

Vi hade en toppenfin dag med många härliga skratt. Tusen tack till Roland och Lena som ordnade allt så himla bra!